W dniach 19-21 maja 2017 r. w ośrodku wypoczynkowym „Orle Gniazdo” w Hucisku odbyły się „I WARSZTATY GEOLOGICZNE POLSKIEGO STOWARZYSZENIA GEOLOGÓW GÓRNICZYCH POD HASŁEM – GEOLOGIA GÓRNICZA RUD CYNKU I OŁOWIU”
Warsztaty zostały objęte patronatem Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego oraz Dyrektora Państwowego Instytutu Geologicznego.
W warsztatach udział wzięło kilkadziesiąt osób, w skład których, oprócz członków zwyczajnych, wchodzili również członkowie wspierający wywodzący się z branży geologicznej i wiertniczej oraz przedstawiciel naszego Partnera – Zarządu Głównego SITG. Podczas bogatego we wrażenia programu, uczestnicy warsztatów brali udział w samochodowej wyprawie do podziemnych wyrobiskach górniczych kopalni rud cynku i ołowiu „Pomorzany”, wchodzącej w strukturę ZGH „Bolesław” S.A. w Bukownie. W ramach warsztatów odwiedzono również odkrywkową kopalnię wapienia „Czatkowice” oraz Pustynię Błędowską, na którą niewątpliwie górnictwo wywarło duży wpływ. Zarys geologii terenu, w którym zlokalizowany był nasz hotel, czyli Jury Krakowsko-Częstochowskiej, członkowie PSGG poznali podczas blisko 10 km przemarszu szlakami turystycznymi z zamku w Morsku do Skałek Rzędkowickich. Uczestnicy warsztatów mogli wymienić swoje poglądy, zarówno podczas spotkania formalnego zorganizowanego w sali konferencyjnej, jak również w czasie prelekcji w zakładach górniczych i wielu spotkań towarzyskich, m.in. z muzycznymi i czarodziejskimi występami. W organizacji pierwszej części warsztatów pomagał nam nasz bank, czyli BGŻ BNP Paribas S.A. Oddział w Katowicach zlokalizowany przy ulicy Staromiejskiej. Zdjęcia z warsztatów pojawią się już wkrótce w naszej galerii.
Już dziś zapraszamy wszystkich członków PSGG na kolejne „II Warsztaty geologiczne PSGG”, które zostaną zorganizowane w przyszłym roku o podobnej porze roku.
Zarząd PSGG