POLSKIE STOWARZYSZENIE GEOLOGÓW GÓRNICZYCH ZAPRASZA DO UDZIAŁU W MIEDZYNARODOWYM ŚWIĘCIE GÓRNICZYM SALAMANDROWE DNI – 2024

Salamandrowe dni w Bańskiej Szczawnicy przypominają dawną sławę najpiękniejszego górniczego miasta na Słowacji, które wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Stanowią one nie tylko święto szczawnickich górników, ponieważ stopniowo stały się okazją do spotkań górników, hutników, geologów i pracowników przemysłu naftowego z całej Słowacji. Salamandrowe dni są postrzegane przez całą społeczność branży górniczej za wydarzenie rangi ogólno-słowackiej, czerpiące inspirację z wieloletniej historii szkolnictwa wyższego w Bańskiej Szczawnicy oraz z obfitej skarbnicy zwyczajów studentów dawnej Akademii Górnictwa i Leśnictwa. Oprócz gości z całej Słowacji niepowtarzalne Salamandrowe dni przyciągają widzów i stałych gości z zagranicy w tym z Polski, w szczególności członków i partnerów naszego Stowarzyszenia. Jak co roku wyjazd ten realizujemy przy współpracy z Zarządem Głównym SITG w Katowicach.

Salamandrowe dni w Bańskiej Szczawnicy odbędą się w dniach od 5-7 września 2024 roku.

Zarząd PSGG serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w dniach 5-7 września 2024 r. w VI wyjazdowym seminarium naukowo-technicznym organizowanym w ramach Dni Salamandry w Bańskiej Szczawnicy.

Głównym celem seminarium jest kultywowanie tradycji górniczych oraz krzewienie i popularyzacja wiedzy, kultury technicznej oraz działalności naukowo-technicznej w zakresie geologii górniczej, realizowanych w przystępnej formie i radosnej atmosferze.

W ramach uczestnictwa w górniczym święcie przewidujemy:

  • udział w pochodzie Salamander (wraz z pocztem sztandarowym SITG, kto posiada zabiera galowy mundur górniczych wraz z czako). Na czele pochodu idzie baca z drewnianą jaszczurką w dłoni, która symbolizuje legendę o powstaniu kopalni. Za bacą idą „bergmani”, górnicy w tradycyjnych strojach, orkiestra górnicza i postaci symboliczne (śmierć, rabin, kat, sędziowie). Pochód zaczyna się dopiero o zmierzchu, kiedy odpowiednią atmosferę tworzą światła lampionów,
  • udział w Targach Szczawnickich z bogatym programem kulturalnym, wieloma wystawami i występami,
  • zwiedzanie miasta,
  • niespodzianka.

W związku z powyższym przewidujemy wyjazd autokarem w dniu 5 września (czwartek) o godzinie 900 spod siedziby Polskiego Stowarzyszenia Geologów Górniczych – Katowice, ul. T. Boya Żeleńskiego 95. Powrót przewidujemy w dniu 7 września (sobota) około godziny 20:00 – przyjazd pod siedzibę PSGG.

Koszt wyjazdu to 100 EURO i obejmuje: przejazd w dwie strony z Katowic, ubezpieczenie, nocleg (pokoje max 3 osobowe) oraz śniadania.  Zachęcamy Członków Stowarzyszenia do udziału w seminarium. W związku z tym, że ilość miejsc jest ograniczona, obowiązuje kolejność zgłoszeń. Zgłoszenia można dokonać telefonicznie lub mailowo. Wszelkich informacji udzielimy pod adresem mailowym: g.miodonski@psgg.pl.

Szczegółowy program zostanie przesłany osobom zainteresowanym.

Najnowszy jadłospis z restauracji, w której się zatrzymamy:

Jadlospis-VELICNIANSKY RAJ

Zarząd PSGG