W dniach 23-26 maja 2019 r. w Polańczyku odbyły się „III WARSZTATY GEOLOGICZNE POLSKIEGO STOWARZYSZENIA GEOLOGÓW GÓRNICZYCH POD HASŁEM – GEOLOGIA GÓRNICZA ZŁÓŻ SUROWCÓW MINERALNYCH PODKARPACIA „
Warsztaty zostały objęte patronatem Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego oraz Dyrektora Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego.
W warsztatach udział wzięło ponad 100 osób, w skład których, oprócz członków zwyczajnych, wchodzili również członkowie wspierający wywodzący się z branży geologicznej i wiertniczej oraz zaproszeni goście.
Podczas czterodniowego pobytu udało się w pełni zrealizować plan warsztatów w tym istotne seminaria, podczas których uczestnicy mogli zapoznać się ze specyfiką pracy geologa górniczego w zakresie: rozpoznawania, udostępniania i wydobycia złóż ropy i gazu, bezzbiornikowego magazynowania substancji w górotworze, a także nowych projektów eksploracyjnych i badawczych w tym rejonie. Podczas warsztatów poruszono praktyczne aspekty związane z pozyskiwaniem metanu jako kopaliny towarzyszącej pokładom węgla kamiennego, współczesnymi materiałami do wykonywania otworów hydrogeologicznych oraz skanowaniem rdzeni wiertniczych i związaną z tym stosowną bazą danych.
Istotną częścią spotkań w ramach zorganizowanych warsztatów były aspekty związane z wodami tego regionu. W tym zakresie uczestnicy mogli zapoznać się z systemem magazynowania i retencji wód poprzez prelekcje i zwiedzanie wnętrza i korony najwyższej w Polsce segmentowej zapory wodnej w Solinie. Dodatkowo uczestnicy mogli zapoznać się ze specyfiką zakładu górniczego związanego z zagospodarowaniem wód leczniczych w zakładzie „Uzdrowisko Rymanów” S.A.
Podczas warsztatów miało miejsce również uroczyste odsłonięcie instalacji „górniczej” zamontowanej w pubie „Czarne Złoto” stanowiącej pamiątkę Naszej wizyty w Bieszczadach. Tutaj szczególnie chcielibyśmy podziękować koledze Marcinowi Węglarzowi za szczególne zaangażowanie w realizację tego projektu.
Uczestnicy warsztatów jak zwykle chętnie wymieniali swoje poglądy, zarówno podczas licznych spotkań formalnych jak i nieformalnych, za co bardzo dziękujemy. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że przyjęta przez Zarząd formuła warsztatów, dopełniła pewną wolną przestrzeń w branży geologiczno-górniczej związaną z organizacją przez inne podmioty licznych spotkań i konferencji, głównie o charakterze naukowo-technicznym.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspaniałą atmosferę jaką stworzyli podczas pobytu na Naszych warsztatach oraz wszystkim tym, którzy przyczynili się do ich realizacji. Dziękujemy również za liczne słowa uznania napływające na ręce organizatorów. Postaramy się w przyszłości utrzymać wysoki poziom merytoryczny i organizacyjny.
Już dziś zapraszamy wszystkich członków PSGG na kolejne „IV Warsztaty geologiczne PSGG”, które zostaną zorganizowane być może w przyszłym roku.
Zarząd PSGG