W dniach 20 – 22 września 2019 roku odbyła się druga edycja rajdu rowerowego Polskiego Stowarzyszenia Geologów Górniczych. W tym roku uczestnicy seminarium zmagali się z trasami zaplanowanymi w obrębie Legnicko – Głogowskiego Okręgu Miedziowego. 
Rajd swój początek miał w Polkowicach, skąd uczestnicy, malowniczą trasą poruszali się pomiędzy szybami R I, R II, R V i R 7 ZG „Rudna”, aż dotarli do wsi Rudna, w której zlokalizowany jest Zakład Hydrotechniczny KGHM S.A. Na miejscu można było obejrzeć bardzo interesujący materiał wideo przybliżający problematykę odpadów poflotacyjnych i sposób ich zagospodarowania. Następnie uczestnicy rajdu wzięli udział w seminarium na koronie zbiornika odpadów poflotacyjnych „Żelazny Most”. Największe w Europie i drugie na świecie tego typu składowisko zostało uruchomione w 1977 roku i od tamtej pory nieustannie powiększa swoją objętość. Składowisko zajmuje ok. 1580 ha powierzchni, a zapory, które go otaczaj, mają łącznie długości ponad 14 km. Obiekt ten docelowo, po nadbudowie istniejącego obiektu do rzędnej 195 m n.p.m., pomieści ok. 780 mln m3 odpadów poflotacyjnych. Uczestnicy rajdu mieli okazję również zobaczyć budowę Kwatery Południowej o powierzchni ok. 600 ha, która pomieści dodatkowo 170 mln m3 odpadów. Po rozbudowie Obiekt Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych Żelazny Most pozwoli na deponowanie odpadów poflotacyjnych do 2037 roku. 
Po tej niezwykle ciekawej prelekcji uczestnicy wyruszyli w dalszą trasę zaplanowaną w okolicach szybów R 11 i R IX ZG „Rudna” oraz szybów SW-1 Jan Wyżykowski i SW-3 ZG Polkowice- Sieroszowice. Słoneczna pogoda sprzyjała w pokonywaniu kolejnych kilometrów i podziwianiu krajobrazów. Nie obyło się również bez przygód, o których uczestnicy będą długo wspominać. Po dotarciu do Sieroszowic odwiedziliśmy Izbę Pamięci Jana Wyżykowskiego. Ten wybitny geolog wraz ze swoim zespołem 23 marca 1957 w otworze w Sieroszowicach IG 1 na głębokości 655,95 – 658,7 metra napotkał rudę miedzi o przemysłowym znaczeniu. Dalsze badania pozwoliły mu w 1959 roku na udokumentowanie największego w Europie złoża rud miedzi Lubin-Sieroszowice. Należy wspomnieć, że Jan Wyżykowski jako absolwent Akademii Górniczo- Hutniczej w Krakowie doświadczenie w zawodzie zdobywał na kopalniach węgla kamiennego: Łagiewniki, Radzionków, Andaluzja i Julian. Po obejrzeniu wystawy w izbie pamięci uczestnicy rajdu zostali mile ugoszczeni przez członków Towarzystwa Przyjaciół im. Jana Wyżykowskiego, co pomogło w regeneracji i wyruszeniu na dalszą część trasy w kierunku mety. Wieczorem w miłej atmosferze i cieple ogniska uczestnicy wymieniali się wspomnieniami z odbytego rajdu. 
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji rajdu, szczególnie kierownictwie i pracownikom KGHM PM S.A. oraz członkom Towarzystwa Przyjaciół im. Jana Wyżykowskiego. Dziękujemy także uczestnikom za bezpieczną jazdę i wspaniałą atmosferę…. i do zobaczenia na kolejnym rajdzie, na który zapraszamy już dzisiaj wszystkich Naszych Członków. 
Zarząd PSGG