14 września, 2018

SALAMANDROWE DNI

W dniach 06-08 września 2018 roku w Bańskiej Szczawnicy po raz kolejny odbyły się obchody górniczego święta tzw. „Salamandrowe dni”. Podobnie jak w zeszłym roku wraz z Naszymi Koleżankami i Kolegami z SITG, kolejni członkowie Naszego Stowarzyszenia mieli możliwość uczestniczenia w święcie słowackich górników, hutników, geologów i pracowników przemysłu naftowego. Oprócz gości z całej Słowacji niepowtarzalne Salamandrowe dni przyciągnęły widzów i stałych gości z zagranicy, w tym z Węgier, Czech, Niemiec i oczywiście z Polski. Przypominają one dawną sławę najpiękniejszego górniczego miasta na Słowacji, które wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. W tym roku, w najważniejszym wydarzeniu towarzyszącemu obchodom święta słowackiej „barbórki”, którym jest pochód „Salamander”, wzięła wyjątkowo duża grupa braci górniczej z całej Polski. Odznaczaliśmy się od reszty uczestników pochodu, nie tylko mundurami i pięknymi pióropuszami, ale również sztandarami i głośnym śpiewem, za co przez zgromadzoną publiczność zostaliśmy nagrodzeni brawami. Członkowie Zarządu PSGG wzięli ponadto udział w uroczystym spotkaniu z władzami Bańskiej Szczawnicy oraz w tradycyjnym „szachtagu” (słowackiej biesiadzie górniczej).

Podczas wspólnego seminarium na Słowacji odwiedziliśmy również podziemną kopalnię lignitu (węgla brunatnego) „Novaky” wchodzącą w strukturę firmy HBP z Previdzy, gdzie mieliśmy możliwość w sposób profesjonalny zapoznać się z specyfiką branży, budową geologiczną złóż węgla brunatnego wydobywanych metodą podziemną, a także technologią eksploatacji i zagrożeniami naturalnymi występującymi
w trakcie prowadzenia ruchu zakładu górniczego.

Wszystkich członków Naszego Stowarzyszenia, którzy nie brali jeszcze udziału w tym ciekawym wydarzeniu zachęcamy do wizyty w Bańskiej Szczawnicy w przyszłym roku.

Zainteresowanych szerszym kontekstem tematu „Salamandrowych dni odsyłamy do poniższych załączników:

Informacja historycznaZarząd PSGG